محله کوناک

اقامت کوتاه مدت

 اقامت کوتاه مدت:

چندین سال است که دولت ترکیه در راستای احترام به گردشگری و سرمایه گذاری ، قوانینی را تصویب کرده است که به خارجیان اجازه میدهد در چهارچوب قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی ، بیش از زمان ویزای صادره ، در ترکیه بمانند .

تا قبل از تصویب این قانون ، از اصل قانون متقابل برای صدور اجازه اقامت استفاده میشد که بر اساس آن ترکیه به خارجیانی اجازه اقامت کوتاه مدت را میداد که کشور مطبوعشان به اتباع ترک هم چنین اجازه ای را بدهد . اما با برداشته شدن این اصل ، راه برای دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه هموارتر شد .

مزایای دریافت اقامت 1

۱- با هدف گردشگری بخواهند اقامت ترکیه را بگیرند.

گردشگران ایرانی و چند کشور دیگر طبق قانون توافقات دو جانبه ، میتوانند تا ۹۰ روز بدون اخذ ویزا ( اما با اخذ مهر ورود در مبادی اصلی ورودی زمینی یا هوایی ) در کشور ترکیه اقامت کنند .

گردشگرانی که به مدتی بیشتر از ۹۰ روز  برای گشت و گذار در ترکیه نیاز دارند شامل این اجازه خواهند شد

برای دریافت این اجازه اقامت ، باید مدارکی  مبنی بر اینکه در این کشور کجا و چه مدت اقامت خواهند کرد را ارائه بدهند و در صورت صلاحدید، مدارک جانبی نیز از آنان خواسته خواهد شد .

۲- در ترکیه دارای املاک و مستغلات باشند (اقامت با خرید ملک در ترکیه)

بنابر قانون ، اتباع خارجیی که دارای املاک و مستغلات با سند معلوم و معتبر در ترکیه باشند میتوانند برای اجازه اقامت کوتاه مدت اقدام کنند .

لازم به ذکر است که ملک مورد نظر باید مسکونی بوده و مورد استفاده باشد . همچنین اعضای خانواده (بالای ۱۸ سال ) در صورتیکه در ملک مورد نظر دارای سهم و حق مالکیت باشند نیز میتوانند شامل این اجازه اقامت باشند .

۳- قصد تاسیس کار و یا ارتباط تجاری (ثبت شرکت در ترکیه) دارند

خارجیانی که قصد دارند در راستای راه اندازی کسب و کار و یا تبادلات تجاری در ترکیه بمانند ، در صورت تاسیس شرکت و ارائهء مدارک معتبر و دقیق حقیقی و حقوقی میتوانند در خواست اجازه اقامت کوتاه مدت خود را ارائه بدهند .

همچنین در صورت استخدام ، از آنها دعوتنامه و یا مدارک مشابه تنظیم شده از سوی کارفرما برای گرفتن این اجازه درخواست خواهد شد .خانواده درجه اول این افراد نیز شامل این اقامت خواهند شد .

۴- قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند

البته اگر مدت دوره آموزشی کمتر از یکسال باشد ، مدت اجازه اقامت نمیتواند بیشتر از مدت آموزشی باشد . همچنین موسسهء مورد نظر موظف است که در مورد زمان شروع دوره و وضعیت حضور و غیاب فرد درخواست کننده ، اطلاعات لازم را به اداره استانی ارائه بدهد .

مزایای دریافت اقامت 2

۵- شامل خدمات پزشکی و درمان باشند

این خارجیان نباید دارای بیماریهایی که برای سلامت عمومی تهدید به شمار میایند باشند .از درخواست کنندگان ، برگهء پذیرش بیمارستان خواسته خواهد شد و شخص باید مدارک مستند نسبت به استطاعت مالی هزینه درمان و اسکان و معاش نشان بدهد .

اجازه اقامت متناسب با مدت درمان است و هزینه ها شامل بیمه نخواهد شد

البته چنانچه این هزینه ها از سوی سازمان و یا نهاد دولتی در کشور شخص درخواست کننده پرداخت گردد، مدارک استطاعت و بیمه درخواست نخواهد شد ولی ممکن است برگهء اطلاعات در مورد بیمار از بیمارستان مبداء یا سازمان حمایت کننده درخواست شود .

همراهان بیمار  بیش از ۲ نفر نباید باشند و برای اجازه اقامت آنها ، بیمه بهداشت و درمان معتبر درخواست نخواهد شد .

۶- براساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی یا اداری باید در ترکیه اقامت نمایند

مدت اجازهء این اقامت ، همسان با میزان مدت زمان درخواست شده از سوی مرجع قضایی و اداری تنظیم میشود.

Please follow and like us:
Pin Share
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *