مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

برنامه‌ریزی برای ساخت مسجد سلیمانیه به قرن شانزدهم هجری برمی‌گردد. این مسجد روی تپه سوم استانبول ساخته‌شده است. انتخاب این مکان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

شاید سلطان می‌خواسته پس از مرگش هم فرمانروای غیابی استانبول باشد. حتی ممکن است سلطان می‌خواسته با این روش مسجد را به آسمان نزدیک‌تر کند تا دعاها در آن زودتر مستجاب شود. درهرصورت، انتخاب مکان ساخت مسجد بر عهده سلطان سلیمان بوده و چه در سرش می‌گذشته که مسجد را روی تپه ساخته، خدا می‌داند.

پایه‌های اولیه مسجد سلیمانیه استانبول در سال 1550 میلادی گذاشته شد و ساختن آن هفت سال طول کشید تا سرانجام در سال 1557 میلادی از این مسجد بزرگ رونمایی شد و آن را افتتاح کردند.

معمار مسجد سلیمانیه استانبول کیست؟

پس از آشنایی با تاریخچه مسجد سلیمانیه، نوبت به معماری خاص این بنا می‌رسد. حتما علاقه‌مند شده‌اید که بدانید چه کسی این اثر تاریخی شگفت‌انگیز را خلق کرده است. طراحی و ساخت این بنای تاریخی را معمار سینان (Mimar Sinan)، یکی از مشهورترین معمارهای حکومت 620 ساله امپراتوری عثمانی بر عهده داشته است.

معمار سینان به‌ عنوان مهندس ارتش خدمت می‌کرد، تا این‌که قرعه به نامش خورد و به‌عنوان «معمار ارشد سلطنتی» منصوب شد. سینان این سمت را برای 50 سال حفظ کرد و در دوران حکومت سلطان سلیم دوم و سلطان مراد سوم هم معمار ارشد قصر بود.

 

Please follow and like us:
Pin Share
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *